Jak działa żuraw?

Żurawie to fascynujące maszyny, które od lat wspierają prace budowlane. Dzięki nim możliwe jest przenoszenie ciężkich ładunków na duże wysokości, co znacząco przyspiesza tempo pracy na placu budowy.

Budowa i zasada działania żurawia

Te imponujące maszyny składają się z kilku kluczowych elementów, które współpracują ze sobą w celu przenoszenia ładunków.  Zanim zdecydujemy się na zakup lub wynajem żurawia, warto bliżej zapoznać się z jego budową. Podstawowym elementem jest wieża, która stanowi podporę dla całej konstrukcji. Na jej szczycie znajduje się kabina operatora oraz wysięgnik, który może być wykonany z kratownicy lub profilu zamkniętego. Wysięgnik ten może być teleskopowy bądź sztywny, a jego długość może sięgać nawet kilkuset metrów. Na końcu wysięgnika znajduje się hak, który umożliwia przymocowanie ładunku. Zasada działania żurawia opiera się na wykorzystaniu sił dźwigni oraz przeciwwag. Gdy operator podnosi ładunek, wysięgnik odchyla się od pionu, a waga ładunku jest równoważona przez przeciwwagę umieszczoną na przeciwnym końcu konstrukcji. 

Wynajem żurawia jako korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorstw

Wynajem żurawia to usługa, która pozwala firmom budowlanym skorzystać z potencjału tych maszyn bez konieczności inwestowania w ich zakup. Koszt zakupu żurawia może być bardzo wysoki, zwłaszcza jeśli chodzi o modele o dużym zasięgu i udźwigu. Dlatego wynajem żurawia może okazać się znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Korzystając z wynajmu żurawia, przedsiębiorstwo ma możliwość wyboru odpowiedniego modelu do konkretnego zastosowania, co pozwala na zoptymalizowanie kosztów i czasu pracy. Ponadto, wynajmując żuraw, firma nie musi martwić się o jego serwisowanie i konserwację, gdyż te obowiązki spoczywają na dostawcy usługi. Wiele firm oferuje również wsparcie techniczne oraz szkolenia dla operatorów, co dodatkowo ułatwia korzystanie z żurawi na placach budowy.

Wróć

Close Menu